Jak prać kurtkę puchową, aby zachować jej właściwości izolacyjne?
Na wstępie warto zaznaczyć, że puch nie przepada za częstym praniem. Pierwszą odpowiedzią na zadane w tytule pytanie będzie więc jedno słowo „rzadko”. Jeśli nie masz pewności, czy to już odpowiedni moment na wypranie Twojej ulubionej kurtki, to zapewne można się jeszcze wstrzymać. Jeśli natomiast jej wygląd i/lub zapach prosi o kontakt z pralką, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby nie doprowadzić do zbicia znajdującego się w komorach wypełnienia i trwałego uszkodzenia Twojej kurtki. W artykule tym podzielimy się praktycznymi sposobami na to, aby jak najdłużej cieszyć się swoimi puchowymi produktami.
Jak prać kurtkę puchową w pralce?
Pranie puchowej kurtki w pralce zawsze w większym lub mniejszym stopniu wpłynie na sprężystość puchu, wobec czego powierzchowne zabrudzenia najlepiej usunąć miejscowo stosując mydło galasowe. Większe zabrudzenia będą jednak od nas wymagać wyprania kurtki w pralce mechanicznej.
Nie bez powodu w artykule „Jak to jest na cebulkę”, kurtki puchowe nazwaliśmy postojowymi. Ubieramy je bowiem w sytuacjach, kiedy nie ma ryzyka wzmożonej potliwości. Kurtka puchowa może zbić się już od kontaktu plecaka z przepoconymi plecami. Jednakże w warunkach suchych, w przypadku wybrania produktu o satysfakcjonującej nas sprężystości i stosunkowi puchu do pierza – zadbana puchówka będzie izolatorem idealnym, którego właściwościami będziemy się cieszyć przez wiele lat.
Wróćmy do tematu pielęgnacji…
Co będzie nam potrzebne do wyprania kurtki puchowej?
- Pralka (najlepiej z funkcją prania produktów wypełnionych puchem),
- Dedykowany płyn do prania puchu (kup tu zaufany preparat do prania kurtek puchowych),
- Piłeczki do puchu (ewentualnie użyć można niebarwiących czystych piłek tenisowych),
- Suszarka bębnowa (jeśli jej nie posiadasz lub producent nie zaleca jej użycia, będziemy musieli obrać nieco dłuższą procedurę, ale bez obaw – damy radę).
Jeśli nie posiadasz suszarki bębnowej, niżej przedstawimy alternatywne sposoby doprowadzania puchu od ładu, warto natomiast zaplanować wtedy pranie swojego puchowego ekwipunku w wolny letni i suchy dzień. Z uwagi na długi czas schnięcia puchu, należy zadbać o to aby nie zniszczyły go mnożące się w wodzie bakterie, oraz nie doprowadzić do nieodwracalnego zbicia się ocieplany.
Do dzieła!
Pranie kurtki puchowej krok po kroku
- Przygotuj pralkę - Wyciągnij szufladkę i wyczyść jej zawartość z pozostałości detergentów. Wyczyść również wnętrze bębna,
- Przygotuj swoją kurtkę - Zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi zaleceniami producenta zamieszczonymi na metce. W modelu, który posiadasz mógł zostać użyty taki materiał zewnętrzny lub wypełnienie, z powodu którego producent nie będzie zalecał korzystania z pralki, wirowania lub suszenia w suszarce bębnowej. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zaleceniami opróżnij kieszenie, zasuń wszystkie zamki błyskawiczne, zapnij guziki i rzepy, a następnie przełóż swoją kurtkę na lewą stronę,
- Na dno bębna możesz wrzucić dedykowane piłeczki do puchu (pomimo, że ich właściwym przeznaczeniem jest dopiero etap suszenia) lub trzy niebarwiące piłeczki tenisowe. Delikatne działanie mechaniczne rozbijające puch w trakcie prania, będzie dodatkowym atutem zapobiegającym tworzeniu się puchowych gródek,
- Ustaw odpowiedni tryb prania - Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, znajdującymi się na metce. Jeśli Twoja pralka posiada tryb prania puchu to już połowa sukcesu. Ważne, aby trzymać się niskiej temperatury oraz niewysokich obrotów. Dobrym wyborem powinna być temperatura 30 stopni i o ile producent nie zalecił inaczej - obroty na poziomie 600/min.,
- Zapewnij kurtce przestrzeń - Z uwagi na to, że puch potrzebuje sporo miejsca, dobrze jakby bęben pralki był odpowiednio duży. Pilnuj, aby w jednym cyklu prania prać jedynie jedną sztukę odzieży,
- Użyj odpowiedniego środka piorącego - Do komory na detergent wlej dedykowany do prania puchu płyn, postępując zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu,
- WŁĄCZ PRANIE :)
Jakiego środka do prania i impregnacji kurtki puchowej użyć?
Rynek obfituje w różnego rodzaju preparaty do prania puchowej odzieży. Warto jednak wybrać zaufany, sprawdzony i dedykowany do prania puchu płyn. Jego delikatny skład wyczyści zabrudzenia oraz nieprzyjemny zapach, nie uszkadzając naturalnego wypełnienia, a także zachowa warstwę znajdującego się w puchu naturalnego tłuszczu.
Możesz użyć zarówno samego płynu piorącego lub zdecydować się na produkt dwa w jednym, w którym delikatny, dedykowany środek piorący będzie połączony z impregnatem, który odpowiednio zabezpieczy zewnętrzny materiał nawet podczas prania kurtki w niskiej temperaturze. Użycie takiego produktu nie oznacza jednak, że będziesz mógł zapomnieć o membranie podczas deszczu, ale dodatkowa powłoka hydrofobowa z pewnością sprawdzi się w przypadku nieplanowanej konieczności narażenia kurtki na działanie deszczu czy mokrego śniegu.
Jeśli zdecydowałeś się na sam płyn piorący, nic nie stoi na przeszkodzie aby zaimpregnować swoją kurtkę zewnętrznie dedykowanym do tego impregnatem (omijając proces prania). Rozwiązanie to sprawdzi się też w sytuacjach, w których zależy Ci na odświeżeniu właściwości hydrofobowych w kurtce, która prania jeszcze nie wymaga.
Po co impregnować kurtkę puchową?
Mimo, że izolator puchowy nie powinien być narażany na działanie wilgoci, impregnacja będzie stanowiła dodatkową barierę przed mokrym śniegiem.
Ciekawostka: Idealnym przykładem sensu impregnowania puchowych izolatorów może być sytuacja, która często ma miejsce podczas uprawiania skituringu. Zdarza się, że po dotarciu na szczyt w mało sprzyjających warunkach pogodowych, na którym to zamierzamy przepiąć się z podejścia na zjazd - w celu zminimalizowania ryzyka wychłodzenia, zmuszeni jesteśmy założyć kurtkę puchową na warstwę zewnętrzną. Licząc się z tym, że będzie to ostatni zjazd danego dnia, rozwiązanie to zminimalizuje ryzyko przewiania i nagłego wychłodzenia, do którego mogłoby dojść podczas ściągnięcia membrany, w której to zmuszeni byliśmy podchodzić. Mimo że decyzja ta może nie skończyć się dla puchu najlepiej, to hydrofobowa powłoka na kurtce puchowej może uratować naszą odzież. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności dbamy o zdrowie, a w drugiej o rzeczy materialne. Jeśli Twoja kurtka jest wypełniona puchem hydrofobowym, takim jak Downtek, tym bardziej warto dbać o jej odpowiednią impregnację.
Jak suszyć kurtkę puchową?
Suszenie kurtki puchowej za pomocą suszarki bębnowej
Jeśli producent tego nie zabrania, w celu wysuszenia swojej ociepliny warto skorzystać z suszarki bębnowej. Ustaw delikatny tryb suszenia, a przed wrzuceniem do suszarki swojej kurtki, wrzuć do bębna suszarki 3 piłeczki do suszenia puchu. Piłeczki oprócz delikatnego rozbijania puchu w komorach, w procesie suszenia mają jeszcze inne zadanie. Dedykowane piłeczki wspomagają cyrkulację powietrza, wpływając znacząco na skrócenie czasu suszenia, pozwalając powietrzu dotrzeć w trudno dostępne miejsca. W przypadku materiałów syntetycznych piłeczki zapobiegają natomiast nadmiernemu elektryzowaniu się tkanin.
Co 10 minut warto przerywać proces suszenia, aby sprawdzić swoją ocieplinę i ręczne roztrzepać znajdujący się w komorach puch. Cały cykl suszenia, trwać będzie około dwie/trzy godziny. W razie wątpliwości cykl można oczywiście przedłużyć.
Suszarka bębnowa, a dokładniej przepływające w niej ciepłe powietrze ma również bardzo korzystny wpływ na odświeżenie właściwości hydrofobowych. Po zaimpregnowaniu kurtki i przy braku przeciwskazań ze strony producenta zalecamy użyć delikatnego cyklu suszenia w suszarce bębnowej bądź potraktować produkt delikatnym ciepłym nawiewem z bezpieczniej odległości, korzystając z ręcznej suszarki do włosów. Po wysuszeniu swojej ociepliny, zanim schowasz ją do szafy gotową na kolejne wyprawy, warto rozwiesić ją jeszcze na świeżym powietrzu.
Suszenie kurtki puchowej bez suszarki bębnowej
W przypadku braku suszarki bębnowej lub zakazie odwirowywania i używania suszarki, warto wziąć sobie wolny dzień w pracy, gdyż czekać będzie na Ciebie kilka dodatkowych zadań, aby świeżo wypraną puchową kurtkę doprowadzić do stanu pierwotnego.
Jeśli puch nie mógł być poddany procesowi odwirowania zacznij delikatnie ugniatać puchowe wypełnienie, aby nadmiar cieczy mógł się wydostać. Rozłóż mokrą kurtkę na płasko (aby uniknąć grawitacyjnego opadania puchu na dno komory). Po wstępnym wysuszeniu kurtki co 30- 60 minut ręcznie rozkładaj ją, dokładnie roztrzepując i oddzielając zgromadzony w komorach puch. Co jakiś czas odwracaj kurtkę na drugą stronę. Bez suszaki bębnowej - całkowite wyschnięcie Twojej puchóweczki może niestety potrwać nawet kilka dni.
W ciepły dzień, doskonałym pomysłem będzie więc wysuszenie swojej kurtki na dworze. Rozłóż ją wtedy na płasko w cieniu i roztrzepuj puch co 30-60 minut jw. aż do całkowitego wyschnięcia swojego izolatora.
Jak dbać o swoją kurtkę puchową na co dzień?
- Kurtkę puchową przechowuj w suchym, czystym i przewiewnym miejscu luźno rozwieszoną, bądź włożoną do dużego, przewiewnego worka dekompresyjnego,
- Nigdy nie przechowuj kurtki skompresowanej. Worek kompresyjny służyć powinien jedynie do transportu Twojego izolatora,
- Staraj się nie umieszczać wilgotnej kurtki w worku kompresyjnym. Jeśli będziesz zmuszony spakować do plecaka wilgotny izolator, pamiętaj aby go wyciągnąć, wysuszyć i wywietrzyć tak szybko, jak tylko będzie to możliwe,
- Nie przepacaj swojego izolatora. Postępuj zgodnie z zasadami ubioru na cebulkę przedstawionymi w poniższym artykule. Dla dobra swoich produktów oraz własnego zdrowia i bezpieczeństwa pamiętaj o zakładaniu oraz zdejmowaniu posiadanych warstw w odpowiednim czasie. Właściwy ekwipunek oraz umiejętność korzystania z niego będzie gwarantem Twojego komfortu nawet podczas bardzo wymagających wypraw.