Poznaj tajniki opóźnionej bolesności mięśniowej (DOMS), która często dopada nas po intensywnym wysiłku fizycznym! W naszym wywiadzie z doświadczonym fizjoterapeutą, Adamem Różańskim (@wyrehabilituj.sie), dowiesz się, co tak naprawdę powoduje ten nieprzyjemny ból i dlaczego nie można go mylić z typowymi "zakwasami". Odkryj różnorodność objawów DOMS oraz najnowsze teorie na temat jego przyczyn. Chcesz wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z tym zjawiskiem? Adam Różański podzieli się praktycznymi wskazówkami, które pomogą ci lepiej zrozumieć i odpowiednio radzić sobie z bolesnością mięśniową. Nie przegap tego artykułu, skierowanego do wszystkich, którzy chcą świadomie dbać o swoje ciało!
Wybór odpowiedniego plecaka turystycznego to kluczowy krok w przygotowaniach do każdej wyprawy. Odpowiednio dobrany plecak może znacząco poprawić komfort i efektywność podróży, niezależnie od tego, czy wybierasz się na codzienny spacer, krótki wypad hikingowy, czy wielodniowy trekking lub aktywności wspinaczkowe i narciarskie. W tym artykule podkreślamy najważniejsze kwestie, które warto rozważyć przy wyborze plecaka, aby rozwiać wszystkie ewentualne wątpliwości. Zapraszamy do lektury!
Mały Szlak Beskidzki jest uzupełnieniem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Prowadzi przez pasma omijane przez słynny Główny Szlak Beskidzcki Opis i proponowany sposób przejścia można znaleźć w dedykowanych przewodnikach internetowych. Nie doczekał się jeszcze opracowania książkowego. Długość szlaku wynosi 137 kilometrów i prowadzi przez pasma: Beskid Wyspowy, Beskid Makowski i Beskid Mały. Jest świetną propozycją na przedłużony weekend. W tym artykule opiszemy jak my zaplanowaliśmy tę wycieczkę, nasze spostrzeżenia oraz krótkie podsumowanie czy warto!
Marzy Ci się ambitna wycieczka rowerowa, ale nie wiesz, jak się do niej zabrać? Nie jesteś rowerowym wyjadaczem, który chce objechać Tatry w jeden dzień, a raczej pragniesz zobaczyć ciekawe miejsca i aktywnie wypocząć? Nie masz czasu analizować długich przewodników i każdego wariantu trasy? Obawiasz się długich, morderczych podjazdów i nie masz pewności, czy dasz radę? Fascynuje Cię spanie na łonie natury, a kilka kilogramów więcej w sakwie Cię nie przeraża? W takim razie ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zdradzimy, jak się przygotować i ile dni warto zarezerwować na wyjazd. Podzielimy się gotową i sprawdzoną propozycją trasy oraz nieco Cię przy tym uspokoimy!
Podobają Ci się szlaki średnio i długodystansowe? Może ukończyłeś GSB i chciałbyś uzupełnić te pasma, które Główny Szlak Beskidzki omija? Lubisz kolekcjonować szlaki, a może po prostu masz kilka wolnych dni i chciałbyś przejść w całości jakiś szlak. Niezależnie, którą z tych odpowiedzi wybierzesz, ten artykuł jest dla Ciebie. Może nawet spotkamy się na szlaku? Jeśli lubisz spontaniczne wypady to zapraszamy!
Dziś napiszemy po krótce o naszych planach i przygotowaniach, a niedługo po naszym powrocie możesz spodziewać się relacji z przejścia tego już zdecydowanie bardziej cywilizowanego szlaku.
Góry to miejsce, gdzie każdy krok przynosi nowe wyzwania i niesamowite doznania. Aby umożliwić klientom najbardziej optymalny dobór odzieży i obuwia pod kątem uprawianej dyscypliny, firma Salewa stworzyła dedykowane kolekcje, które mają za zadanie uwzględniać wszystkie różnice, jakimi cechuje się każda ze wspieranych przez markę aktywności. Każdą z tych serii cechuje odpowiedni dobór zastosowanych rozwiązań technologicznych, przemyślany wybór materiałów oraz ich grubości, kroju, wagi i oddychalności. Każda z kolekcji odróżnia się także użytymi patentami, które pomagają uprawiać konkretną dyscyplinę tak bezpiecznie i komfortowo, jak tylko jest to możliwe. W tym artykule pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru uwzględniając to, co dla Ciebie w górach będzie priorytetem.
Odzież techniczna to nieodłączny element wyposażenia każdego miłośnika outdooru i aktywnego sportowca. Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak membrany wodoodporne czy specjalne ocieplenia, odzież ta zapewnia komfort, ochronę i funkcjonalność w różnych warunkach pogodowych. Aby jednak służyła jak najdłużej, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W tym artykule przedstawimy, jak najlepiej dbać o odzież techniczną naszych marek, aby cieszyć się jej właściwościami przez wiele lat.
Kiedy temperatura spada, a przygoda wzywa, odpowiedni strój staje się kluczowy. W poniższym artykule przedstawiamy różnice między bluzami turystycznymi a polarami, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twoich potrzeb. Dowiedz się, jakie są zalety i wady bluz polarowych, ora jakie cechy powinna posiadać bluza dopasowana do konkretnej aktywności. Trekking, wspinaczka, rower, czy po poprostu relaks w naturze - mamy dla Ciebie praktyczne porady!
Planujesz zakup pierwszych butów trekkingowych i nie do końca wiesz jak ugryźć temat? Pewnie nie zaskoczymy Cię, jeśli powiemy że najlepszą drogą, jest ta prowadząca do wyspecjalizowanego sklepu górskiego oraz rozmowa z doświadczonym sprzedawcą. Jeśli jednak na razie nie możesz sobie na to pozwolić, to mamy nadzieję, że ten poradnik nieco ułatwi Ci początek wspaniałej trekkingoweej przygody.
To, że w ubiorze na cebulkę chodzi o to by przyodziać się w warstwy zapewne wie większość z Was. Warto jednak dodać, że każda z warstw ma zgoła inną funkcję. Sam choćby nie wiadomo jak dobry dobór odzieży na nie wiele się zda, jeśli nie nauczymy się z posiadanego ekwipunku umiejętnie korzystać. W poniższym artykule odpowiadamy na często zadawane pytania dotyczące warstwowego ubioru.