Polar czy bluza termiczna? – co lepsze w góry?
W artykule „Jak to jest na cebulkę?” obszernie wytłumaczyliśmy czym jest ubiór warstwowy oraz jaka jest rola każdej z warstw. Dziś skupimy się na warstwie drugiej, czyli tzw. middle layerze, a dokładnie - opowiemy o różnicach między tradycyjnym polarem a bluzą termiczną. Pominiemy natomiast wspomniane we wcześniejszym artykule kurtki hybrydowe, które jak już wiemy niejednokrotnie świetnie poradzą sobie w roli drugiej warstwy, jednak stanowią one temat zbyt obszerny na jeden wpis.
Czym jest polar?
Polar to syntetyczny materiał wykonany z butelek PET lub innych tworzyw sztucznych, który jeszcze nie tak dawno był pierwszym na liście najważniejszych produktów do zabrania w góry. Materiał o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, względnie lekki i oddychający. Jego nazwa pochodzi od pierwszego tego typu fleecu „Polartec”, wprowadzonego na rynek w 1981 roku przez firmę Malden Mills (dziś. POLARTEC LLC.).
Dziś nie każdy polar to Polartec
Obecnie Polartec to cała rodzina dzianin o przeróżnej budowie i właściwościach. Wszystkie jednak mają zapewnić użytkownikom maksymalny komfort termiczny w różnych warunkach pogodowych.
Polary natomiast to dzianiny produkowane przez wielu producentów, którzy czy to z uwagi na nie najniższe ceny amerykańskiego lidera, czy z chęci przedstawienia produktu o nie gorszych właściwościach, zdecydowali się na wprowadzenie własnych fleecowych alternatyw.
Tradycyjny polar wciąż ma wielu zwolenników. Nadal dużą popularnością (choć już teraz najcześciej do użytku codziennego) cieszą się kurtki z polarowymi podpinkami, czy klasyczne bluzy fleecowe o różnych grubościach, co potwierdzają częste pytania klientów o „setkę” czy „dwusetkę” („setka” to polar, którego 1m2 waży 100g). Powoli jednak klasyfikacja ta schodzi na drugi plan, gdyż w przypadku nowszych materiałów o mniej „polarowym” charakterze ciężko przyporządkować konkretnej wadze metra bieżącego podobne właściwości izolacyjne. O „trzysetki” nikt już nie pyta :(. Coraz więcej osób zamiast grubej, zajmującej niemalże całe miejsce w plecaku kurtki polarowej, wybiera inne rozwiązania, jak np. lekkie kurtki puchowe, które przy dużo niższej wadze będą cechować się podobnymi właściwościami izolacyjnymi, zajmując przy tym znacznie mniej miejsca w plecaku.
Zalety i wady klasycznego polaru
Do pozytywnych stron klasycznych bluz polarowych bez wątpienia zaliczyć można:
- dobre właściwości izolujące,
- względnie niską wagę,
- miękki i przyjemny w dotyku charakter,
- korzystny stosunek ceny do oferowanych właściwości.
Wady polaru to na ogół:
- słabsza ochrona przed wiatrem,
- niska kompresyjność,
- tendencja do szybszego mechacenia się, szczególnie w przypadku włókien o niższej jakości.
Co to jest bluza termiczna?
Mimo, że każdy polar można nazwać bluzą termiczną, to niekoniecznie bluza termiczna musi być polarem. Obecnie w dobie uzasadnionego przekonania o skuteczności ubioru warstwowego, zaprawieni w bojach piechurzy wybierają więcej, jednak cieńszych i lżejszych warstw. Grubsze polary ustępują powoli miejsca cienkim bluzom stretchowym, które nie tylko są bardziej elastyczne i lepiej współpracują z ciałem podczas zaawansowanych aktywności, ale też zdecydowanie lepiej radzą sobie z mniejszymi podmuchami wiatru, pozwalając później sięgnąć po schowany w plecaku softshell, tym samym dłużej cieszyć się komfortem i świetną absorbcją wilgoci.
Bluza to również o tyle szerokie zagadnienie, że wcale nie musi obejmować wyłącznie technicznych produktów. O ile polar od razu kojarzy się z aktywnością outdoorową, o tyle nie sposób pominąć miejskich bawełnianych bluz, które pomimo o wiele mniejszej zdolności do odprowadzania wilgoci, będą komfortową i stylową propozycją na co dzień, kemping czy w trakcie podróży. Są też świetnym uzupełnieniem garderoby dla asekuranta, jako dodatkowy izolator na panelu wspinaczkowym w sezonie zimowym, czy też wszędzie tam gdzie zamierzamy działać mniej aerobowo.
Typy bluz dostępnych w naszycm sklepie:
-
polary wykonane z fleecowego ciepłego materiału Polartec Thermal Pro, np. męska bluza z kapturem i damska bluza z kapturem Dynafit 24/7,
-
polary z cienkiego Polartecu Powergrid o charakterystycznej strukturze wafelka. Nastawione na bardziej aerobowy charakter aktywności, np. męska bluza polarowa Dynafit Transalper PTC, damski polar Dynafit Speed PTC,
-
polary z materiału Polarlite stworzonego przez firmę Salewa, która nie ustępuję na krok najbardziej technicznym rozwiązaniom i oferuje najwyższej jakości fleecowe bluzy o konstrukcji wafelka, np. męski polar i damski polar Salewa Paganella, jak i te wykończone „na ślisko", np. męski polar i damski polar Salewa Puez PL,
-
bluzy termiczne z wełną merino, np. męska bluza trekkingowa i damska bluza trekkingowa Salewa Puez AM/DST,
-
bluzy hybrydowe łączące w jednym produkcie sprawdzone techniczne dzianiny w taki sposób, aby ten jeszcze lepiej spełniał swoje funkcje, np. męska bluza hybrydowa i damska bluza hybrydowa Dynafit Elevation Alpha Thermal jkt,
-
bawełniane i konopne bluzy wspinaczkowe, np. męska bluza wspinaczkowa i damska bluza wspinaczkowa Salewa Lavaredo Hemp,
Jak wybrać bluzę/polar do konkretnej aktywności?
Bieganie i speed hiking wymaga użycia maksymalnie lekkich, wygodnych i dobrze oddychających materiałów. Z uwagi, że podczas tychże aktywności sami generujemy sporo ciepła, najbardziej istotny będzie dla nas nie tyle poziom izolacji, jak zdolność odprowadzenia nadmiaru wilgoci i ewentualna ochrona przed warunkami zewnętrznymi.
Nasze propozycje:
Trekking wiąże się z długimi wyprawami w ciężkich do przewidzenia warunkach. Ponad to podczas aktywności towarzyszyć nam będzie ciężki plecak. Bluzę do trekkingu powinna więc cechować wytrzymałość i oddychalność. Bluza powinna być maksymalnie uniwersalna. Posiadać łatwy dostęp do kieszeni oraz techniczny krój niekolidujący z pozostałymi warstwami.
Nasze propozycje:
Jazda na rowerze wiążę się z większą prędkością. Potrzebujemy więc bluzy, która z przodu będzie dobrze opierać się podmuchom wiatru, jednocześnie zachowując wysokie właściwości oddychające. Bluza rowerowa z uwagi na użytkowanie jej w konkretnej pozycji, powinna posiadać wyraźnie przedłużony tył, aby nie odsłaniać odcinka lędźwiowego. Istotnym dodatkiem są również odblaski poprawiające bezpieczeństwo i wygodna kieszeń na plecach.
Nasze propozycje:
Skituring mimo, że jest sportem zimowym, dzięki swojemu mocno aerobowemu charakterowi paradoksalnie nie będzie wymagać grubszych rozwiązań. Dobór odpowiedniej bluzy skiturowej będzie szczególnie zależny od naszego tempa i rodzaju skituringu. Jednakże połączenie najwyższej oddychalności z wariantów biegowych i funkcjonalności bluz trekkingowych okazać się może najlepszym rozwiązaniem.
Nasze propozycje:
Wspinanie wymaga idealnego skrojenia odzieży, tak aby ta nie ograniczała żadnego ruchu. W zależności od formy uprawianej aktywności, możemy zdecydować się na bardziej techniczne i funkcjonalne lub bardziej codzienne i stylowe modele bluz czy polarów. W przypadku wspinania wielowyciągowego, dobrze aby bluza współgrała z kaskiem wspinaczkowym i posiadała wysoko usytuowane kieszenie, które nie będą kolidować z założoną uprzężą (model z lewej strony). Podczas wspinaczki skałkowej czy na panelu, lepiej możemy czuć się w nieco luźniejszych bluzach o bardziej codziennym charakterze. W tym przypadku świetnie sprawdzają się bluzy wykonane z konopi przemysłowej i organicznej bawełny (model z prawej strony).
Nasze propozycje:
Bluzy na co dzień powinny być wygodne i stylowe, idealne do noszenia w mieście lub na spacery. Ważne są również funkcjonalne kieszenie i materiał, który zapewnia komfort przez cały dzień.
Nasze propozycje:
Podsumowanie
Bluza termiczna jest niezbędną częścią ubioru warstwowego, a jej dobór będzie uwarunkowany rodzajem aktywności, posiadanym budżetem i oczekiwaniami. Na tradycyjny trekking świetnie sprawdzą się cieńsze bluzy polarowe. Do użytku technicznego, dobrym rozwiązaniem okażą się stretchowe cienkie i dobrze oddychające bluzy oraz hybrydy łączące najlepiej oddychające materiały - w miejscach o szczególnej potliwości, z bardziej pancernymi i odpornymi na warunki zewnętrze materiałami w miejscach newralgicznych. W chłodniejszych warunkach i na dłuższe wyprawy, doskonałym rozwiązaniem będą stretchowe bluzy z wełną merino, natomiast na co dzień wielu z nas najlepiej czuło się będzie w stylowych „bawełniakach” lub ekologicznych i wytrzymałych bluzach z konopi przemysłowych.
Wejdź na lavaredo.pl i znajdź idealną bluzę dla siebie!