NA SCHŁODZENIE CEN KOD RABATOWY EKSTRA3 NA DODATKOWE 3% RABATU DO WSZYSTKICH CEN! KLIKNIJ, ABY AKTYWOWAĆ!
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Polar czy bluza termiczna? – co lepsze w góry?

2024-06-13
Polar czy bluza termiczna? – co lepsze w góry?

W artykule „Jak to jest na cebulkę?” obszernie wytłumaczyliśmy czym jest ubiór warstwowy oraz jaka jest rola każdej z warstw. Dziś skupimy się na warstwie drugiej, czyli tzw. middle layerze, a dokładnie - opowiemy o różnicach między tradycyjnym polarem a bluzą termiczną. Pominiemy natomiast wspomniane we wcześniejszym artykule kurtki hybrydowe, które jak już wiemy niejednokrotnie świetnie poradzą sobie w roli drugiej warstwy, jednak stanowią one temat zbyt obszerny na jeden wpis.

Czym jest polar?

Polar to syntetyczny materiał wykonany z butelek PET lub innych tworzyw sztucznych, który jeszcze nie tak dawno był pierwszym na liście najważniejszych produktów do zabrania w góry. Materiał o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, względnie lekki i oddychający. Jego nazwa pochodzi od pierwszego tego typu fleecu „Polartec”, wprowadzonego na rynek w 1981 roku przez firmę Malden Mills (dziś. POLARTEC LLC.).

 

Dziś nie każdy polar to Polartec

Obecnie Polartec to cała rodzina dzianin o przeróżnej budowie i właściwościach. Wszystkie jednak mają zapewnić użytkownikom maksymalny komfort termiczny w różnych warunkach pogodowych.

Polary natomiast to dzianiny produkowane przez wielu producentów, którzy czy to z uwagi na nie najniższe ceny amerykańskiego lidera, czy z chęci przedstawienia produktu o nie gorszych właściwościach, zdecydowali się na wprowadzenie własnych fleecowych alternatyw.

Tradycyjny polar wciąż ma wielu zwolenników. Nadal dużą popularnością (choć już teraz najcześciej do użytku codziennego) cieszą się kurtki z polarowymi podpinkami, czy klasyczne bluzy fleecowe o różnych grubościach, co potwierdzają częste pytania klientów o „setkę” czy „dwusetkę” („setka” to polar, którego 1m2 waży 100g). Powoli jednak klasyfikacja ta schodzi na drugi plan, gdyż w przypadku nowszych materiałów o mniej „polarowym” charakterze ciężko przyporządkować konkretnej wadze metra bieżącego podobne właściwości izolacyjne. O „trzysetki” nikt już nie pyta :(. Coraz więcej osób zamiast grubej, zajmującej niemalże całe miejsce w plecaku kurtki polarowej, wybiera inne rozwiązania, jak np. lekkie kurtki puchowe, które przy dużo niższej wadze będą cechować się podobnymi właściwościami izolacyjnymi, zajmując przy tym znacznie mniej miejsca w plecaku.

 

Zalety i wady klasycznego polaru

 

Do pozytywnych stron klasycznych bluz polarowych bez wątpienia zaliczyć można:

  • dobre właściwości izolujące,
  • względnie niską wagę,
  • miękki i przyjemny w dotyku charakter,
  • korzystny stosunek ceny do oferowanych właściwości.  

 

Wady polaru to na ogół:

  • słabsza ochrona przed wiatrem,
  • niska kompresyjność,
  • tendencja do szybszego mechacenia się, szczególnie w przypadku włókien o niższej jakości.

 

Co to jest bluza termiczna?

Mimo, że każdy polar można nazwać bluzą termiczną, to niekoniecznie bluza termiczna musi być polarem. Obecnie w dobie uzasadnionego przekonania o skuteczności ubioru warstwowego, zaprawieni w bojach piechurzy wybierają więcej, jednak cieńszych i lżejszych warstw. Grubsze polary ustępują powoli miejsca cienkim bluzom stretchowym, które nie tylko są bardziej elastyczne i lepiej współpracują z ciałem podczas zaawansowanych aktywności, ale też zdecydowanie lepiej radzą sobie z mniejszymi podmuchami wiatru, pozwalając później sięgnąć po schowany w plecaku softshell, tym samym dłużej cieszyć się komfortem i świetną absorbcją wilgoci.

Bluza to również o tyle szerokie zagadnienie, że wcale nie musi obejmować wyłącznie technicznych produktów. O ile polar od razu kojarzy się z aktywnością outdoorową, o tyle nie sposób pominąć miejskich bawełnianych bluz, które pomimo o wiele mniejszej zdolności do odprowadzania wilgoci, będą komfortową i stylową propozycją na co dzień, kemping czy w trakcie podróży. Są też świetnym uzupełnieniem garderoby dla asekuranta, jako dodatkowy izolator na panelu wspinaczkowym w sezonie zimowym, czy też wszędzie tam gdzie zamierzamy działać mniej aerobowo.

 

Typy bluz dostępnych w naszycm sklepie:

 

Jak wybrać bluzę/polar do konkretnej aktywności? 

Bieganie i speed hiking wymaga użycia maksymalnie lekkich, wygodnych i dobrze oddychających materiałów. Z uwagi, że podczas tychże aktywności sami generujemy sporo ciepła, najbardziej istotny będzie dla nas nie tyle poziom izolacji, jak zdolność odprowadzenia nadmiaru wilgoci i ewentualna ochrona przed warunkami zewnętrznymi.

 

Nasze propozycje:

 

Trekking wiąże się z długimi wyprawami w ciężkich do przewidzenia warunkach. Ponad to podczas aktywności towarzyszyć nam będzie ciężki plecak. Bluzę do trekkingu powinna więc cechować wytrzymałość i oddychalność. Bluza powinna być maksymalnie uniwersalna. Posiadać łatwy dostęp do kieszeni oraz techniczny krój niekolidujący z pozostałymi warstwami.

 

Nasze propozycje:

Jazda na rowerze wiążę się z większą prędkością. Potrzebujemy więc bluzy, która z przodu będzie dobrze opierać się podmuchom wiatru, jednocześnie zachowując wysokie właściwości oddychające. Bluza rowerowa z uwagi na użytkowanie jej w konkretnej pozycji, powinna posiadać wyraźnie przedłużony tył, aby nie odsłaniać odcinka lędźwiowego. Istotnym dodatkiem są również odblaski poprawiające bezpieczeństwo i wygodna kieszeń na plecach.

 

Nasze propozycje:

 

Skituring mimo, że jest sportem zimowym, dzięki swojemu mocno aerobowemu charakterowi paradoksalnie nie będzie wymagać grubszych rozwiązań. Dobór odpowiedniej bluzy skiturowej będzie szczególnie zależny od naszego tempa i rodzaju skituringu. Jednakże połączenie najwyższej oddychalności z wariantów biegowych i funkcjonalności bluz trekkingowych okazać się może najlepszym rozwiązaniem.

 

Nasze propozycje:

 

Wspinanie wymaga idealnego skrojenia odzieży, tak aby ta nie ograniczała żadnego ruchu. W zależności od formy uprawianej aktywności, możemy zdecydować się na bardziej techniczne i funkcjonalne lub bardziej codzienne i stylowe modele bluz czy polarów. W przypadku wspinania wielowyciągowego, dobrze aby bluza współgrała z kaskiem wspinaczkowym i posiadała wysoko usytuowane kieszenie, które nie będą kolidować z założoną uprzężą (model z lewej strony). Podczas wspinaczki skałkowej czy na panelu, lepiej możemy czuć się w nieco luźniejszych bluzach o bardziej codziennym charakterze. W tym przypadku świetnie sprawdzają się bluzy wykonane z konopi przemysłowej i organicznej bawełny (model z prawej strony).

 

Nasze propozycje:

 

Bluzy na co dzień powinny być wygodne i stylowe, idealne do noszenia w mieście lub na spacery. Ważne są również funkcjonalne kieszenie i materiał, który zapewnia komfort przez cały dzień.

Nasze propozycje:

 

Podsumowanie

Bluza termiczna jest niezbędną częścią ubioru warstwowego, a jej dobór będzie uwarunkowany rodzajem aktywności, posiadanym budżetem i oczekiwaniami. Na tradycyjny trekking świetnie sprawdzą się cieńsze bluzy polarowe. Do użytku technicznego, dobrym rozwiązaniem okażą się stretchowe cienkie i dobrze oddychające bluzy oraz hybrydy łączące najlepiej oddychające materiały - w miejscach o szczególnej potliwości, z bardziej pancernymi i odpornymi na warunki zewnętrze materiałami w miejscach newralgicznych. W chłodniejszych warunkach i na dłuższe wyprawy, doskonałym rozwiązaniem będą stretchowe bluzy z wełną merino, natomiast na co dzień wielu z nas najlepiej czuło się będzie w stylowych „bawełniakach” lub ekologicznych i wytrzymałych bluzach z konopi przemysłowych.

 

Wejdź na lavaredo.pl i znajdź idealną bluzę dla siebie!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Polar trekkingowy damski Salewa W PAGANELLA JKT - 3960/Navy Blazer

Polar trekkingowy damski Salewa W PAGANELLA JKT - 3960/Navy Blazer

344,57 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 334,49 zł/1szt.Cena regularna 479,90 zł brutto/1szt.
Softshell Męski Dynafit Speed Ptc Hooded - quiet shade melange/0910

Softshell Męski Dynafit Speed Ptc Hooded - quiet shade melange/0910

445,89 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 465,98 zł/1szt.Cena regularna 669,90 zł brutto/1szt.
Bluza Polarowa Męska Salewa Puez PL M Jacket - navy blazer

Bluza Polarowa Męska Salewa Puez PL M Jacket - navy blazer

401,66 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 406,96 zł/1szt.Cena regularna 529,90 zł brutto/1szt.
Bluza polarowa Dynafit Transalper Ptc Hooded Jkt M - storm blue

Bluza polarowa Dynafit Transalper Ptc Hooded Jkt M - storm blue

519,79 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 649,90 zł/1szt.Cena regularna 649,90 zł brutto/1szt.
Kurtka z Kapturem Salewa Lavaredo Hemp M Hooded Jkt - java blue/0910

Kurtka z Kapturem Salewa Lavaredo Hemp M Hooded Jkt - java blue/0910

456,87 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 457,49 zł/1szt.Cena regularna 619,90 zł brutto/1szt.
Bluza polarowa Salewa Agner PL M Hd Jacket - navy blazer/0910

Bluza polarowa Salewa Agner PL M Hd Jacket - navy blazer/0910

552,68 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 575,92 zł/1szt.Cena regularna 749,90 zł brutto/1szt.
Lekki Polar Salewa Pedroc PL 2 M Jacket - java blue

Lekki Polar Salewa Pedroc PL 2 M Jacket - java blue

480,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 514,48 zł/1szt.Cena regularna 669,90 zł brutto/1szt.
Męska Bluza Rowerowa Salewa Vento Am Hyb Jacket M - black out/8100

Męska Bluza Rowerowa Salewa Vento Am Hyb Jacket M - black out/8100

552,63 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 560,49 zł/1szt.Cena regularna 769,90 zł brutto/1szt.
Bluza z Konopi Salewa Lavaredo Hemp W Hooded Jkt - syrah

Bluza z Konopi Salewa Lavaredo Hemp W Hooded Jkt - syrah

382,74 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 383,94 zł/1szt.Cena regularna 599,90 zł brutto/1szt.
Polar męski Salewa Puez Pl M Jacket - dark olive

Polar męski Salewa Puez Pl M Jacket - dark olive

390,54 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 368,56 zł/1szt.Cena regularna 529,90 zł brutto/1szt.
Stylowa Bluza Damska z Konopi Salewa Lavaredo Hemp W Crop Hoody - dark olive

Stylowa Bluza Damska z Konopi Salewa Lavaredo Hemp W Crop Hoody - dark olive

344,57 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 479,90 zł/1szt.Cena regularna 479,90 zł brutto/1szt.
Ciepły Polar Męski Salewa Puez Pl M Jacket - navy blazer/0910

Ciepły Polar Męski Salewa Puez Pl M Jacket - navy blazer/0910

406,96 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 529,90 zł/1szt.Cena regularna 529,90 zł brutto/1szt.
Polar damski trekkingowy Salewa Agner Hybrid Pl/Dst W Fz Hdy - black out melange

Polar damski trekkingowy Salewa Agner Hybrid Pl/Dst W Fz Hdy - black out melange

476,08 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 557,29 zł/1szt.Cena regularna 619,90 zł brutto/1szt.
Męska Bluza z Kapturem Salewa Puez Am/Dst Hd Jkt M - shadow

Męska Bluza z Kapturem Salewa Puez Am/Dst Hd Jkt M - shadow

668,08 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 782,04 zł/1szt.Cena regularna 869,90 zł brutto/1szt.
Damska Bluza z Kapturem Salewa Puez Am/Dst Hoody W - oatmeal

Damska Bluza z Kapturem Salewa Puez Am/Dst Hoody W - oatmeal

552,88 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 647,19 zł/1szt.Cena regularna 719,90 zł brutto/1szt.
Męski Polar Trekkingowy Salewa Puez Waffle Hyb Pl Hd Jacket M - java blue

Męski Polar Trekkingowy Salewa Puez Waffle Hyb Pl Hd Jacket M - java blue

591,28 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 614,38 zł/1szt.Cena regularna 769,90 zł brutto/1szt.
Damski Polar Trekkingowy Salewa Puez Waffle Hyb Pl Jacket W - black out

Damski Polar Trekkingowy Salewa Puez Waffle Hyb Pl Jacket W - black out

514,48 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 602,24 zł/1szt.Cena regularna 669,90 zł brutto/1szt.
Bluza Polarowa Salewa Paganella Pl M Jkt - java blue

Bluza Polarowa Salewa Paganella Pl M Jkt - java blue

368,56 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 330,16 zł/1szt.Cena regularna 479,90 zł brutto/1szt.
Polar Męski Salewa Paganella Pl M Jkt - golden brown/7180

Polar Męski Salewa Paganella Pl M Jkt - golden brown/7180

330,16 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 386,48 zł/1szt.Cena regularna 429,90 zł brutto/1szt.
pixel