SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Hiking czy trekking? Wybór należy do Ciebie!

2024-05-15
Hiking czy trekking? Wybór należy do Ciebie!

Ciężej i dłużej czy krótko i na lekko?

 

Skoro tu jesteś, zapewne górskie wędrówki kochasz tak samo jak my. Jednak wędrować można w różny sposób i to o tym będzie dzisiejszy artykuł. Trekking i hiking to dwa najbardziej popularne rodzaje górskich aktywności i pomimo, że obie tyczą się wędrówek górskich, dzielą je subtelne różnice.

 

 

 

 

 

Intensywność i trudność

 

Hiking

Często odnosi się do krótszych i łatwiejszych tras, które można przejść w ciągu jednego dnia. Trasy te mogą być dobrze oznakowane i utrzymane, co sprawia, że są bardziej dostępne dla początkujących. 

 

Trekking 

Zazwyczaj dotyczy dłuższych, bardziej wymagających wypraw, które mogą trwać kilka dni lub nawet tygodni. Trasy trekkingowe mogą prowadzić przez różnorodne tereny, w tym góry, lasy, pustynie itp. Wymagają one zazwyczaj większego przygotowania fizycznego, wytrzymałości i umiejętności orientacji w terenie.

 

Na Lavaredo.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz!

 

Czas trwania 

 

Hiking 

Zazwyczaj odbywa się w ciągu jednego dnia lub kilku godzin, chociaż mogą istnieć także dłuższe trasy.

 

Trekking 

Obejmuje dłuższe wyprawy, które mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni. Często wiążę się z przemieszczeniem od schroniska do schroniska z pełnym ekwipunkiem na plecach.

 

 

Cel aktywności 

 

Hiking 

Jest często bardziej rekreacyjny i skupiony na krótkotrwałej aktywności na świeżym powietrzu. W związku z tym, że mówiąc o hikingu, mamy na myśli niższą wagę i krótszy cykl aktywności, możemy też traktować go jako sposób na pokonywanie krótkich odcinków górskich w szybszym tempie, bliskim biegowemu. Wtedy będziemy mówić o tzw. speed hikingu. 

 

Trekking 

Może mieć bardziej ekspedycyjny charakter, często związany z odkrywaniem nowych miejsc, zdobywaniem szczytów górskich lub pokonywaniem długich dystansów, dlatego też często kwestie wagi posiadanego wyposażenia będziemy spychać na drugi plan. O wiele bardziej istotna będzie dla nas wyższa wytrzymałość w zmiennych warunkach. 

 

Lekki plecak hikingowy Salewa Pedroc 16L

Wyposażenie hikingowe

 

Hiking wymaga zwykle mniejszej ilości wyposażenia, ponieważ trasy są krótsze i łatwiejsze. Podstawowe wyposażenie obejmuje:

  • Buty: Lekkie, z dobrą przyczepnością i amortyzacją. Odpowiednio stabilizujące krok.
  • Odzież "na cebulkę": Elastyczna i niekrępująca ruchów, chroniąca przed zmiennymi warunkami pogodowymi.

(przeczytaj nasz artykuł "Jak to jest na cebulkę?")

  • Plecak: Lekki, z zapasem wody, przekąsek i niezbędnymi akcesoriami. (latarka czołowa, osłona głowy, okulary przeciwsłoneczne, ect.)

Wyposażenie trekkingowe

 

Trekking częściej wiąże się z bardziej zaawansowanym wyposażeniem. W zależności od długości i trudności trasy, mogą być potrzebne: 

  • Buty trekkingowe: Usztywnione, chroniące przed trudnymi warunkami.
  • Mapa i kompas: Niezawodne źródła informacji o terenie.
  • Namiot i śpiwór: Dla tych, którzy decydują się na wielodniowe wyprawy.  
  • Kuchenka turystyczna i zapas jedzenia: Aby utrzymać siły w długiej podróży  
  • Plecak, który pomieści cały ekwipunek  
  • Ubiór warstwowy wraz z dobrą membraną i dodatkowym izolatorem

(przeczytaj nasz artykuł "Jak to jest na cebulkę?") 

  • Zapasowa odzież i bielizna (w tym dodatkowe rękawiczki, chusta wielofunkcyjna, nakrycie głowy)   Niezbędnik z akcesoriami naprawczymi oraz zapałki

 

 

Hiking czy trekking? Twój wybór! 

 

Decydując się na hiking, wybieramy drogę pełną spokoju i relaksu wśród natury, która nie wymaga od nas specjalistycznych umiejętności. Jest to doskonała opcja dla rodzin z dziećmi, osób szukających odpoczynku oraz wszystkich tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami. Hiking jest również świetnym sposobem dla każdego, niezależnie od jego stopnia zaawansowania, na szybkie wyrwanie się od zgiełku miasta, kiedy nie możemy pozwolić sobie na długi wielodniowy wypad.

 

 

Trekking z kolei to propozycja dla doświadczonych, poszukiwaczy przygód i adrenaliny oraz tych, którzy nie boją się wyzwań. To droga dla tych, którzy chcą przesuwać własne granice i odkrywać nieznane zakątki świata na własnych zasadach.   Każda z powyższych aktywności oferuje niepowtarzalne doznania i pozwala na bliski kontakt  z naturą, gwarantując odpoczynek od codziennych problemów. Wybór ścieżki zależy tylko od Ciebie.  

 

 

Do zobaczenia na szlaku!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
pixel