Hiking czy trekking? Wybór należy do Ciebie!
Ciężej i dłużej czy krótko i na lekko?
Skoro tu jesteś, zapewne górskie wędrówki kochasz tak samo jak my. Jednak wędrować można w różny sposób i to o tym będzie dzisiejszy artykuł. Trekking i hiking to dwa najbardziej popularne rodzaje górskich aktywności i pomimo, że obie tyczą się wędrówek górskich, dzielą je subtelne różnice.
Intensywność i trudność
Hiking
Często odnosi się do krótszych i łatwiejszych tras, które można przejść w ciągu jednego dnia. Trasy te mogą być dobrze oznakowane i utrzymane, co sprawia, że są bardziej dostępne dla początkujących.
Trekking
Zazwyczaj dotyczy dłuższych, bardziej wymagających wypraw, które mogą trwać kilka dni lub nawet tygodni. Trasy trekkingowe mogą prowadzić przez różnorodne tereny, w tym góry, lasy, pustynie itp. Wymagają one zazwyczaj większego przygotowania fizycznego, wytrzymałości i umiejętności orientacji w terenie.
Na Lavaredo.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz!
Czas trwania
Hiking
Zazwyczaj odbywa się w ciągu jednego dnia lub kilku godzin, chociaż mogą istnieć także dłuższe trasy.
Trekking
Obejmuje dłuższe wyprawy, które mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni. Często wiążę się z przemieszczeniem od schroniska do schroniska z pełnym ekwipunkiem na plecach.
Cel aktywności
Hiking
Jest często bardziej rekreacyjny i skupiony na krótkotrwałej aktywności na świeżym powietrzu. W związku z tym, że mówiąc o hikingu, mamy na myśli niższą wagę i krótszy cykl aktywności, możemy też traktować go jako sposób na pokonywanie krótkich odcinków górskich w szybszym tempie, bliskim biegowemu. Wtedy będziemy mówić o tzw. speed hikingu.
Trekking
Może mieć bardziej ekspedycyjny charakter, często związany z odkrywaniem nowych miejsc, zdobywaniem szczytów górskich lub pokonywaniem długich dystansów, dlatego też często kwestie wagi posiadanego wyposażenia będziemy spychać na drugi plan. O wiele bardziej istotna będzie dla nas wyższa wytrzymałość w zmiennych warunkach.
Wyposażenie hikingowe
Hiking wymaga zwykle mniejszej ilości wyposażenia, ponieważ trasy są krótsze i łatwiejsze. Podstawowe wyposażenie obejmuje:
- Buty: Lekkie, z dobrą przyczepnością i amortyzacją. Odpowiednio stabilizujące krok.
- Odzież "na cebulkę": Elastyczna i niekrępująca ruchów, chroniąca przed zmiennymi warunkami pogodowymi.
(przeczytaj nasz artykuł "Jak to jest na cebulkę?")
- Plecak: Lekki, z zapasem wody, przekąsek i niezbędnymi akcesoriami. (latarka czołowa, osłona głowy, okulary przeciwsłoneczne, ect.)
Wyposażenie trekkingowe
Trekking częściej wiąże się z bardziej zaawansowanym wyposażeniem. W zależności od długości i trudności trasy, mogą być potrzebne:
- Buty trekkingowe: Usztywnione, chroniące przed trudnymi warunkami.
- Mapa i kompas: Niezawodne źródła informacji o terenie.
- Namiot i śpiwór: Dla tych, którzy decydują się na wielodniowe wyprawy.
- Kuchenka turystyczna i zapas jedzenia: Aby utrzymać siły w długiej podróży
- Plecak, który pomieści cały ekwipunek
- Ubiór warstwowy wraz z dobrą membraną i dodatkowym izolatorem
(przeczytaj nasz artykuł "Jak to jest na cebulkę?")
- Zapasowa odzież i bielizna (w tym dodatkowe rękawiczki, chusta wielofunkcyjna, nakrycie głowy) Niezbędnik z akcesoriami naprawczymi oraz zapałki
Hiking czy trekking? Twój wybór!
Decydując się na hiking, wybieramy drogę pełną spokoju i relaksu wśród natury, która nie wymaga od nas specjalistycznych umiejętności. Jest to doskonała opcja dla rodzin z dziećmi, osób szukających odpoczynku oraz wszystkich tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami. Hiking jest również świetnym sposobem dla każdego, niezależnie od jego stopnia zaawansowania, na szybkie wyrwanie się od zgiełku miasta, kiedy nie możemy pozwolić sobie na długi wielodniowy wypad.
Trekking z kolei to propozycja dla doświadczonych, poszukiwaczy przygód i adrenaliny oraz tych, którzy nie boją się wyzwań. To droga dla tych, którzy chcą przesuwać własne granice i odkrywać nieznane zakątki świata na własnych zasadach. Każda z powyższych aktywności oferuje niepowtarzalne doznania i pozwala na bliski kontakt z naturą, gwarantując odpoczynek od codziennych problemów. Wybór ścieżki zależy tylko od Ciebie.
Do zobaczenia na szlaku!